wtorek, 2 lutego 2016

Wirus Zika stanowi międzynarodowe zagrożenie

Dodano: 01.02.2016 [23:12]
Wirus Zika stanowi międzynarodowe zagrożenie - niezalezna.pl
foto: Gabor Bibor/freeimages.com
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła dziś, że wirus Zika wywołujący tzw. małogłowie stanowi międzynarodowe zagrożenie. Ostatni podobny komunikat WHO wydała dwa lata podczas szerzenia się epidemii gorączki krwotocznej (eboli) w Afryce.

Zika jest spokrewniony z wirusami wywołującymi m.in. gorączkę denga oraz gorączkę żółtą. Wirus wykryto w 1947 roku w lesie Zika w Ugandzie w stadach makaków (stąd nazwa). W 2007, 2013 i 2014 roku doszło do wybuchu epidemii na wyspach Pacyfiku. W 2015 roku odnotowano masowe zachorowania w Brazylii. To właśnie w tym kraju Zika po raz pierwszy skojarzono z małogłowiem wśród noworodków. Zarejestrowano tam 3 530 przypadków infekcji, które doprowadziły do mikrocefalii.

Głównym nosicielem wirusa są owady, przede wszystkim komary. Choroba wśród dorosłych przechodzi często bezobjawowo. Nie ma na nią szczepionki. 

Według Światowej Organizacji Zdrowia, w 2015 roku przypadki wystąpienia wirusa Zíka potwierdzono w dziewięciu krajach Ameryki Południowej: Brazylii, Chile, na Wyspie Wielkanocnej, w Kolumbii, Salwadorze, Gwatemali, Meksyku, Paragwaju, Surinamie i w Wenezueli. W tym tygodniu władze USA również potwierdziły pierwszy przypadek wystąpienia wirusa.

Mikrocefalia to wrodzona wada, która prowadzi do zmniejszenia rozmiaru głowy, a co za tym idzie - także mózgu. Małogłowiu często towarzyszą cechy niepełnosprawności intelektualnej, a także dysfunkcje układu nerwowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz